CONCEPTE MODERNE ALE DIDACTICII – ÎNVĂȚAREA CENTRATĂ PE COPIL (FORME ȘI MODALITĂȚI PRACTICE DE REALIZARE A INCLUZIUNII PRIN FOLOSIREA METODELOR MODERNE DE ÎNVĂȚARE)
Educatoare: Solomon Cristina Elena
Gradinița cu Program Normal Ghinești
Comuna Sălcioara
Județul Dâmbovița
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de invațământ: G. P. N. Ghinești
Susținătoare: prof. : Solomon Cristina Elena
Grupa: Nivel II (Grupa mare)”Buburuzele vesele”
Tema anuală: „Cand, cum si de ce se intamplă?”
Tema proiectului: ”Toamna harnică, bogată a umplut camara toată”
Tema săptămanii: „Ce ne-aduce toamna in coș? ”
Tema zilei: „Surprizele din pălăria Toamnei”.
Tipul activitații: Consolidare de cunoștințe , priceperi și deprinderi
Forma de organizare: Activitate integrată
Categorii de activități:
ADP: Întâlnirea de dimineată : ,,Surprizele din pălăria Zânei Toamna”
- Salutul, Prezența, Calendarul Naturii
Rutine: ” Vitamine, vitamine de la cine?”
(deprinderea de a consuma fructe și legume)
Tranziții: „Toamna”- cântec
„Bate vântul frunzele!” -joc cu text si cânt
ALA I: Artă: „Cadouri pentru Zâna Toamna” -lipire
„Jucării vesele”- lipire, asamblare
Bibliotecă : „ Ploaia”- Scriem semne grafice –linia oblică spre dreapta.
Construcții: „Castelul Zânei Toamna”- îmbinarea si asamblarea pieselor de construcții
ADE: D. Ș. –Cunoașterea mediului: „Bogățiile Toamnei”- lectură după imagini.
ALA II: Joc de mișcare: „Parada Toamnei” – diferite forme de mers, cu intoarceri si miscări ale brațelor.
Joc de atenție: „Ce s-a schimbat?”- manifestarea spiritului de observație și a unor atitudini de cooperare.
Joc liniștitor: „Împăratul frunzelor” – respectarea rândului in cadrul jocului.
SCOP: - Consolidarea cunoștințelor copiilor cu privire la strategia elaborării de intrebări de tipul: „Ce?”, „Cine?”, „Unde?”, „Când?”, „De ce?” pe baza conținuturilor unor imagini cu aspect de toamnă prin folosirea metodei interactive explozia stelară.
- Consolidarea priceperilor și deprinderilor de a aplica cunoștințele in diferite contexte de lucru (lipire, asamblare)
OBIECTIVE DE REFERINTA:
DȘ: Cunoașterea mediului:
-să recunoască și să descrie verbal anumite schimbări din mediul apropiat;
-să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
ADE: DȘ: Cunoașterea mediului
O1-să observe tabloul de toamnă reprezentând „Bogățiile Toamnei”;
O2-să formuleze cât mai multe întrebări pe baza conținutului unei imagini folosind
intrebarile: CE?, CINE?, UNDE?, CÂND?, DE CE?
ALA I:
Artă: O1-să asambleze materialele puse la dispoziție pentru a realiza jucării;
O2-să lipeasca fructele și legumele decupate pentru a realiza un tablou;
Bibliotecă :O1 -să traseze într-un spațiu dat semnul grafic linia oblică spre dreapta pentru a realiza picături de ploaie;
O2 -să respecte poziția corectă de scris;
Construcții: 01 – să imbine piesele de la sector pentru a realiza un castel
02- sa manifeste spirit de echipă.
ALAII:
O1- să execute deprinderile motrice învăţate (mers, mișcari ale brațelor)
în contexte diferite;
O2-să manifeste spirit de echipă, de competiție și fair-play;
O3- să manifeste atitudini pozitive unul fața de celălalt;
O4-să manifeste spirit de observație si atitudini de cooperare.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, brainstorming, explicația, descrierea, dialogul, metoda explozia stelara, metoda cubului, turul galeriei
MIJLOACE DE INVĂȚĂMÂNT: tablou cu aspecte de toamnă, fructe și legume decupate, fișe, lipici solid, legume și fructe in stare naturală, o stea mare și cinci stele mici de culori diferite, radiocasetofon, CD-uri cu muzică, cub, coronițe, pălăria ”Zânei Toamna”;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Breben S., Gancea E. ,Ruiu G. ,Fulga M. - “Metode interactive de grup” -Ghid metodic - Editura Arves, Craiova, 2002
„Curriculum pentru invățământul preșcolar” 3-6/7 ani, MEC 2008
„Revista invățământului preșcolar”, 1-2/ 2009
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
EVENIMENTE
DIDACTICE
|
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC
|
STRATEGII DIDACTICE
|
EVALUARE
(instrumente şi indicatori)
| |||||
Metode și
procedee
|
Mijloace de învăţământ
| |||||||
1. Moment
organizatoric
|
Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii:
- se va aerisi sala de grupă;
- mijloacele de învăţământ vor fi distribuite în fiecare sector.
Întâlnirea de dimineaţă: ,,Surprizele din pălăria Zânei Toamna”, Salutul: ,,Bună dimineaţa ‚’’.
Prezența: ,,Ce buburuza lipsește?’’
Calendarul Naturii: ”Cum este vremea astăzi?”
„Copiii din grupa mare, hai cu toți la inviorare” – exerciții de gimnastică.
|
Conversaţia
Exercițiul
|
Calendarul naturii
|
Stimularea interesului pentru activitate.
Observarea comporta-mentului verbal şi nonverbal.
răspunsurile copiilor
| ||||
2 . Captarea atenţiei
|
Se va realiza prin prezentarea sub formă de surpriză a unei pălării decorată cu elemente specifice anotimpului toamna, având in interior mai multe surprize pentru copii. Zâna Toamna ne-a trimis aceasta paălărie cu materialele necesare desfașurării unei activitați interesante cu titlul „Surprizele din pălăria Toamnei”. Voi prezenta copiilor materialele trimise.
|
Explicaţia
Conversaţia
|
Observarea comporta-mentului verbal și nonverbal
| |||||
2. Reactualizarea cunoștințelor
|
Pentru a ne reaminti ce am invațat despre anotimpul toamna, pun copiilor câteva intrebări :
-Ce anotimp reprezintă pălăria noastră ?
-Care sunt lunile de toamnă ?
-Ce am invatat despre anotimpul toamna ? (cateva caracteristici)
|
Explicația
Conversația
|
Observarea comporta-mentului verbal și nonverbal
| |||||
3. Anunţarea temei şi a obiectivelor
4. Prezentarea optimă a conținutului
6. Obținerea performantei
Asigurarea feed- back-ului
7. Evaluare
ALA II
Captarea şi orientarea atenţiei copiilor
Anunţarea temei şi a obiectivelor
Prezentarea optimă a conținutului
Obţinerea performanţei
Evaluare
Închierea activităţii
|
Prezint copiilor tema: „Surprizele din pălăria Zânei Toamna ”, obiectivele şi activităţile care urmează a fi desfăşurate la fiecare sector.
Tranziție: „Toamna”- cântec
„Toamnă, toamnă harnică/ Toamnă aurie/ A adus la noi in sat / Numai bucurie./ Grâne bune și de soi/ Ea la toți imparte/
Carele abia mai pot/ Sacii grei să-i poarte”
Împreună cu copiii trec pe la fiecare sector, unde ei denumesc materialele prezentate, le explic modul de lucru și sarcina pe care o au de îndeplinit.
La sectorul ARTĂ: „Tablou pentru Zâna Toamnă”, copiii trebuie să lipească fructe și legume in coșulețe pentru realizarea unor tablouri pentru Zâna Toamna. Legumele și fructele in stare naturală vor trebui asamblate pentru realizarea unor jucării vesele.
La sectorul BIBLIOTECĂ copiii vor scrie semnul grafic linia oblică spre dreapta, realizând picături de ploaie.
La sectorul CONSTRUCȚII, copiii vor construi castelul Zânei Toamna, folosind piesele din setul de construcții.
La sectorul ȘTIINȚĂ vom desfașura activitatea de cunoașterea mediului.
Vă mai amintiți că atunci când am inceput să invățăm despre toamnă, mi-ați spus ce știați si ce-ați mai fi dorit să știți despre acest anotimp. Astăzi eu vreau să văd daca voi ați reținut ceea ce am învățat până acum sau poate , ați mai aflat câte ceva din ce doreați să știți.
Aici copiii vor lucra cu materialele trimise in pălărie de Zâna Toamna: tabloul de toamnă, steaua mare şi cele 5 steluţe de culori diferite pe care sunt scrise întrebările pentru explozia stelară, necesare pentru formarea grupelor de lucru.
În mijloc este așezată steaua mare, celelalte 5 steluțe se aşeaza în jurul steluţei mari. Explic preşcolarilor că pe fiecare steluţă de culoare diferita este scrisă câte o întrebare. Întrebările folosite sunt: CE?, CINE?, UNDE, CÂND?, DE CE?
Astfel, copiii vor reţine că întrebarea „CE?” este scrisă pe steluţa de culoare roşie, „CINE?” pe steluţa de culoare verde, „CÂND”pe steluţa de culoare roz, „UNDE?” pe steluţa de culoare albastră şi „DE CE?” pe steluţa de culoare portocalie.
Vor fi desemnați 5 copii, care la rândul lor, îşi aleg fiecare câte o steluţă cu o întrebare. Pe rând, le citesc întrebarea de pe steluţă şi le explic modul de lucru: fiecare copil care şi-a ales o steluţă, işi alege alti parteneri cu care formează o echipă.
Fiecare echipă trebuie să găsească cât mai multe întrebări referitoare la imaginea prezentată, folosind întrebarea de pe steluţa aleasă.
Fiecare copil isi alege sectorul unde va lucra si se va roti in sectoare dupa preferinta.
Înainte de începerea lucrului, „Mișcam degețelele ’’: exerciții de încalzire a mâinilor. "Mișcam degețelele/ Batem tare palmele/ Strângem pumnii binișor/ Și morișca repejor./ Unim degețelele,/ Apăsăm și palmele/ Pumnișorii ii lovim,/ De lucru ne pregătim"
Preșcolarii lucreaza colaborând pe tot parcursul activității.
La sectorul Știința, pun intrebări ajutându-se de imagine:
Întrebarea CE ?
v Ce fructe se coc toamna în livadă?
v Ce culori au fructele din livadă?
v Ce vitamine conţin fructele?
v Ce anotimp este redat in imagine?
v Ce se întâmplă cu frunzele pomilor din livadă?
v Ce haine poartă copiii?...etc
Întrebarea CINE?
v Cine culege fructele din livadă?
v Cine cară coşurile cu fructe?
v Cine adună nucile de pe jos?...etc
Întrebarea : CÂND?
v Când se culeg merele şi perele?
v Când se îngălbenesc şi se usucă frunzele?
v Când se consumă fructele, înainte sau după masă?
v Cand culegem nucile?...etc
ÎNTREBAREA: UNDE ?
v Unde duc copiii coşurile cu fructe?
v Unde sunt păstrate fructele pentru iarnă?
v Unde sunt puse gutuile?...etc
INTREBAREA : DE CE?
v De ce culegem fructele?
v De ce cad frunzele?
v De ce mănânca baiețelul para?
v De ce poartă fetița caciuliță pe cap?
La sectorul Artă - copiii lipesc în coș fructele și legumele decupate într-o lecție anterioară ;
-personalizează fructe și legume prin asamblare, lipire.
La sectorul Știința, copiii trasează semnul grafic linia oblică spre dreapta, după modelul dat.
Pentru a vedea performantele însușite de preșcolari după desfașurarea activității vom folosi metoda cubului. Cele șase fețe colorate diferit corespund, fiecare unei anumite acțiuni pe care copilul trebuie să o execute: Roșu - Descrie anotimpul toamna
Galben - Compară anotimpul toamna cu celelalte anotimpuri
Albastru - Asociază cuvantul toamna cu alte cuvinte
Verde - Analizează imbrăcămintea copiilor, animalele, plantele și păsările in anotimpul toamna
Maro - Aplica informatiile despre toamna pentru a descrie vremea din anotimpul toamna.
Roz - Argumentează: „De ce iubesc copiii toamna ?”
Copiii carea au lucrat la sectorul Bibliotecă vor fi apreciați pentru felul cum au trasat semnele grafice din fișa de lucru, la sectorul Artă sunt emise aprecieri verbale şi autoaprecieri asupra modului de lucru, asupra calităţilor estetice ale „Tablourilor de toamnă”, care vor fi expuse în sala de grupă, iar la Știintă, aprecieri referitoare la respectarea sarcinilor date în cadrul activitatii de Cunoașterea Mediului
Se vor raporta rezultatele obținute la sarcinile și obiectivele propuse. Copiii sunt recompensați cu surprize dulci.
Tranzitii:” Bate vântul frunzele” - joc cu text si cânt.
Zâna Toamna, multumită de cât de frumos au lucrat copiii la activitate, le-a mai trimis și alte materiale cu care să se joace pentru a se relaxa.
Propun copiilor sa jucăm mai multe jocuri:
„Parada Toamnei” – joc de mișcare
„Ce s-a schimbat?” –joc de atenție
„Împăratul frunzelor”- joc liniștitor
1. Parada Toamnei
Copiii se aseaza in centrul sălii de grupă, iar educatoarea va pune CD-uri cu diferite cântece pentru copii. Preșcolarii vor dansa, mișcându-se in diferite direcții, pe ritmul muzicii, fiecare purtând câte un fruct sau legumă confectionate din carton. Cel care nu se rotește spre dreapta sau stanga la semnalul meu va iesi din „paradă”. Vor fi desemnați câștigători aceia care vor respecta regulile jocului.
2.Ce s-a schimbat?
Sunt puse pe măsuțe coșulețe cu diferite obiecte. Se formează două echipe: Echipa merelor si Echipa morcovilor. Copiii sunt rugati să observe toate obiectele din coș apoi să închidă ochii. Între timp, voi lua cate un obiect din fiecare coșuleț. Rog copiii să deschidă ochii și ii intreb ce s-a schimbat. Echipa cu cele mai multe raspunsuri corecte va fi câștigătoare. Acest joc dezvoltă atenția copiilor.
3.Împăratul frunzelor
Copiii vor fi asezați în semicerc, iar unul dintre ei va fi desemnat să fie Împăratul frunzelor. Acesta purtand o coronița de frunze pe cap se așeaza in fața copiilor și cheama la el printr-un semn făcut cu mâna pe cel mai cuminte copil. Acesta îl intreabă „Împărate luminate, câți pași vrei sa fac?”. Împăratul ii cere să facă 2,3,4,....pași (mici, mari, uriasi ), dacă face mai mulți sau mai puțini pași copilul iese din joc.
După explicarea regulilor jocurilor se trece la realizarea jocurilor de probă, elemente de joc fiind: mișcarea, semnalul sonor, întrecerea, aplauzele.
În desfăşurarea jocurilor de către copii se pune accent permanent pe respectarea regulilor de joc.
Sunt emise aprecieri asupra desfășurării activității, asupra respectării regulilor jocului, asupra comportamentului individual și colectiv al preșcolarilor..
Copiii vor primi coronite cu diferite aspecte ale anotimpului toamna si recompense dulci, fiind felicitati pentru modul cum au participat la activitate.
|
Explicaţia
Conversaţia
Explicaţia
Exerciţiul
Observaţia
Conversaţia
Metoda Explozia stelară
Explicaţia
Observaţia
Conversaţia
Explicaţia
Observaţia
Conversaţia
Explicaţia
Observaţia
Conversaţia
Explicaţia
Observaţia
Conversaţia
Explicatia
Conversatia
Metoda Cubului
Conversația
Turul Galeriei
Conversația
|
Tablou model,
Fructe și legume in stare naturala
Fișe cu semnul grafic
Set piese de construcții
1 stea mare și 5 stele mai mici
Imagine de toamnă
Tablou cu aspect de toamnă, o stea mare, cinci stele mai mici de culori diferite
Cartoane colorate A4 având ca imagine un coș, fructe și legume decupate, lipici
Fructe și legume, ochișori, năsucuri și gurițe decupate, scobitori, lipici
Cub
Legume și fructe decupate
Coșulețe , diferite fructe și legume de plastic.
Jetoane cu mere
Jetoane cu morcovi
Coronițe
Recompense dulci
|
Frontală
Observarea comporta-mentului copiilor
Frontală
Colaborarea dintre copii în timpul activității
aplauze, aprecieri verbale.
Observarea
comportamentelor copiilor
probă practică;
Aprecierea
individuală a intrebărilor și a raspunsurilor copiillor.
Obsevarea comporta-mentului copiilor (relaționare, colaborare)
Probă orală
Exprimare corectă din punct de vedere gramatical
Aprecierea raspunsurilor corecte
Aprecieri verbale
Analiza produselor.
Individuală.
Aplauze.
Respectarea regulilor jocului.
Aprecieri
verbale colective și individuale.
Aprecieri verbale , individuale și colective
| ||||
SCENARIUL ACTIVITĂȚII
Activitatea începe cu Întâlnirea de Dimineață.
Copiii sunt așezați în semicerc pentru a stabili fiecare un contact vizual cu toți membrii grupei.
Pentru a constitui un model de comportament zâmbesc, ii privesc pe copii, le transmit căldura și incurajare prin toate formele de comunicare verbala, nonverbala. Activitatea zilei va începe cu Întalnirea de dimineața . Salutul porneste de la mine, prin recitarea unei scurte poezii-salut: Dimineața a sosit./Toți copiii au venit,/ În semicerc ne adunăm;/ Cu toții ne salutăm/ Buna dimineața, copilași!/ A-nceput o nouă zi,/ Buna dimineața, dragi copii!
Fiecare copil salută, strângând mâna copilului de lânga el. Copiii se înviorează „Copii din grupa mare/ Haideți toți la-nviorare/ Ne-asezăm doi câte doi/ Și pornim in pas vioi:/ Pas în fața, pas în spate,/ Daca vrei, poți da din coate/ Pas la stanga, mâinile sus/ Pas la dreapta, pas în plus/ Sărim in sus de nouă ori,/ Să ajungem pan’ la nori/ Facem roata în mișcare/ Și pornim o alergare/ Apoi ne oprim frumos/ Respirăm, dar nu stăm jos”
Se face prezența: un băiat numără fetițele și o fetița numără băiețeii, apoi se vor trece absențele. Se va stabili împreună cu copiii data, ziua, luna și anul în care ne aflăm, apoi aspectele vremii din aceasta dimineața, îmbrăcămintea adecvată pentru această zi și se completează calendarul naturii. Se vor preciza, (dacă există) alte evenimente importante din această zi ( ex. Zi de naștere).
La activitatea de grup, copiii vor spune poezii despre anotimpul toamna, vor răspunde la întrebările puse.
Noutatea zilei este prezentarea musafirilor (doamnele educatoare, care au venit in vizită să ne vadă).
Tranziții –este interpretat cântecul „Toamna” la care copiii executa mișcari sugerate de text.
În continuare copiii iși desfășoară activitatea in centrele Știința, Artă si Bibliotecă. Împreună cu copiii vom vizita sectoarele de activitate, unde le sunt prezentate materialele cu care vor lucra și li se va explica cum trebuie să realizeze sarcinile de lucru. La sectorul Știintă unde se va defașura activitatea de Cunoașterea Mediului, copiii au ca sarcina să formuleze cât mai multe intrebări pe baza conținutului unor imagini, folosind pronumele interogative CE, CINE, UNDE, CÂND, DE CE, iar la Artă se va desfașura activitatea practică, sunt prezentate materialele aflate pe masuțe, copiii sunt solicitați să le denumească, voi explica modul de lucru pentru realizarea jucăriilor și tablourilor cu aspect de toamnă. La sectorul Bibliotecă, preșcolarii vor trebui să traseze linia oblică spre dreapta, dupa model. La sfârșitul activității se face evaluarea prin metoda cubului. Fețele cubului au culori diferite. Pe fiecare fața a cubului este câte o întrebare despre anotimpul toamna la care copiii trebuie să răspundă corect.
Propun copiilor să-si aleagă sectorul unde vor lucra. După ce lucrează la sectorul ales, copiii se rotesc în centre. La finalul activitații se analizează produsele din fiecare sector, sunt realizate mici expoziții in sala de grupa, copiii sunt recompensați cu surprize dulci.
Pentru că au lucrat foarte frumos, copiiilor li se propune să se joace putin pentru a se relaxa.
Atmosfera este destinsa prin jocurile „Parada Toamnei’- joc de mișcare; „Ghici ce s-a schimbat”- joc de atenție si ‚’’Împăratul frunzelor’’- joc liniștitor.
Încheierea activității se face prin aprecieri generale și individuale privind felul cum au lucrat copiii și s-au comportat la activitate .