duminică, 11 martie 2012

"Toamna harnică, bogată a umplut camara toată"


CONCEPTE MODERNE ALE DIDACTICII – ÎNVĂȚAREA CENTRATĂ PE COPIL (FORME ȘI MODALITĂȚI PRACTICE DE REALIZARE A INCLUZIUNII PRIN FOLOSIREA METODELOR MODERNE DE ÎNVĂȚARE)

                                                                                                                                                                                             
Educatoare: Solomon Cristina Elena
Gradinița cu Program Normal Ghinești
Comuna Sălcioara
Județul Dâmbovița
             
                 



                                                                                                                                   


PROIECT DIDACTIC

                                                                                                                                                                                  


Unitatea de invațământ: G. P. N. Ghinești
Susținătoare: prof. : Solomon Cristina Elena
Grupa: Nivel  II (Grupa mare)”Buburuzele vesele”                                                                                
Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: ”Toamna harnică, bogată a umplut cămara toată”                         
Tema săptămânii: „Ce ne-aduce toamna în coș? ”
Tema zilei: „Surprizele din pălăria Toamnei”.
Tipul activității: Consolidare de cunoștințe , priceperi și deprinderi
Forma de organizare: Activitate integrată
Categorii de activități:
A. D. P. : Întâlnirea de dimineață :    ,,Surprizele din pălăria Zânei Toamna”                                                   
                                                      - Salutul, Prezența, Calendarul Naturii
           Rutine:  ” Vitamine, vitamine de la cine?” (deprinderea de a consuma fructe și legume)                                                                                   
           Tranziții:  „Toamna”- cântec                                                                    
                „Bate vântul frunzele!” -joc cu text si cânt
  
 ALA I: Artă: „Cadouri pentru Zâna Toamna” -lipire
                        „Jucării vesele”- lipire, asamblare
              Bibliotecă : „ Ploaia”- Scriem semne grafice –linia oblică spre dreapta.
              Construcții: „Castelul Zânei Toamna”- îmbinarea si asamblarea pieselor de construcții
  ADE:  D. Ș. –Cunoașterea mediului: „Bogățiile Toamnei”- lectură după imagini.
  ALA II: Joc de mișcare: „Parada Toamnei” – diferite forme de mers, cu  întoarceri  și  mișcări  ale  brațelor.
 Joc de atenție: „Ce s-a schimbat?”- manifestarea spiritului de observație și a unor atitudini de cooperare.
  Joc liniștitor: „Împăratul frunzelor” – respectarea rândului in cadrul jocului.
SCOP:       - Consolidarea cunoștințelor copiilor cu privire la strategia elaborării de întrebări de tipul: „Ce?”,  „Cine?”, „Unde?”, „Când?”, „De ce?” pe baza conținuturilor unor imagini cu aspect de toamnă prin folosirea metodei interactive explozia stelară.
                - Consolidarea priceperilor și deprinderilor de a aplica cunoștințele in diferite contexte de lucru (lipire, asamblare)

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
 D. Ș. : Cunoașterea mediului:
           -să recunoască și să descrie verbal anumite schimbări din mediul apropiat;
           -să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
A. D. E.:   D. Ș. : Cunoașterea mediului
    O1-să observe tabloul de toamnă reprezentând „Bogățiile Toamnei”;
    O2-să formuleze cât mai multe întrebări pe baza conținutului unei imagini folosind 
           întrebările: CE?, CINE?, UNDE?, CÂND?, DE CE?

 ALA I:
Artă:         O1-să asambleze materialele puse la dispoziție pentru a realiza jucării;
                  O2-să lipească fructele și legumele decupate pentru a realiza un tablou;
Bibliotecă :O1 -să traseze într-un spațiu dat semnul grafic linia oblică spre dreapta pentru a realiza picături de ploaie;
                   O2 -să respecte  poziția corectă de scris;
Construcții: 01 – să îmbine piesele de la sector pentru a realiza un castel
                    02- să manifeste spirit de echipă.
ALAII:
                O1-    să execute deprinderile motrice învăţate(mers, mișcări ale brațelor)
în contexte diferite;
             O2-să manifeste spirit de echipă, de competiție și fair-play;
             O3- să manifeste atitudini pozitive  unul fața de celălalt;
             O4-să manifeste spirit de observație si  atitudini de cooperare.

STRATEGII  DIDACTICE:
    METODE ȘI PROCEDEE: conversația, brainstorming, explicația, descrierea, dialogul, metoda explozia stelara, metoda cubului, turul galeriei
    MIJLOACE DE INVĂȚĂMÂNT:  tablou cu aspecte de toamnă, fructe și legume decupate, fișe, lipici solid, legume și fructe in stare naturală, o stea mare și cinci stele mici de culori diferite, radiocasetofon, CD-uri cu muzică, cub, coronițe, pălăria ”Zânei Toamna”;


               MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Breben S., Gancea E. ,Ruiu G. ,Fulga M. - “Metode interactive de grup” -Ghid metodic - Editura Arves, Craiova, 2002  
„Curriculum pentru invățământul preșcolar” 3-6/7 ani, MEC 2008
„Revista invățământului preșcolar”, 1-2/ 2009

                                                            DESFĂȘURAREA  ACTIVITĂȚII


 EVENIMENTE
DIDACTICE
          
CONŢINUTUL  ŞTIINŢIFIC
STRATEGII  DIDACTICE
EVALUARE
(instrumente şi indicatori)

Metode și
procedee
Mijloace de învăţământ


1.  Moment
organizatoric
 Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii:
- se va aerisi sala de grupă;
- mijloacele de învăţământ vor fi distribuite în fiecare sector.
Întâlnirea de dimineaţă: ,,Surprizele din pălăria Zânei Toamna”,  Salutul: ,,Bună dimineaţa ‚’’.
Prezența: ,,Ce buburuza  lipsește?’’
Calendarul Naturii: ”Cum este vremea  astăzi?”
„Copiii  din  grupa mare, hai cu toți la inviorare” – exerciții de  gimnastică.



Conversaţia
Exercițiul





Calendarul naturii

Stimularea interesului pentru activitate.
Observarea comportamentului verbal şi nonverbal.

răspunsurile copiilor



2 .  Captarea  atenţiei
    Se va realiza prin prezentarea sub formă de surpriză a  unei  pălării  decorată cu elemente specifice anotimpului  toamna, având in interior  mai  multe surprize  pentru copii. Zâna Toamna ne-a trimis aceasta pălărie cu materialele necesare desfășurării unei activități interesante cu titlul „Surprizele din pălăria Toamnei”. Voi  prezenta  copiilor  materialele trimise.

Explicaţia
Conversaţia


   
 Observarea comporta-mentului verbal și nonverbal

2.     Reactualizarea cunoștințelor


 Pentru a ne reaminti ce am învațat despre anotimpul  toamna,  pun copiilor câteva întrebări :
-Ce anotimp reprezintă pălăria noastră ?
-Care sunt lunile de toamnă ?
-Ce am învățat despre anotimpul toamna ? (câteva caracteristici)


Explicația
Conversația


Observarea comportamentului verbal și nonverbal

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor

4. Prezentarea optimă a conținutului
















































6. Obținerea performantei
  Asigurarea feed- back-ului


7. Evaluare

   



ALA II
Captarea şi orientarea atenţiei copiilor

Anunţarea temei şi a obiectivelor


Prezentarea optimă a    conținutului 

























Obţinerea performanţei




Evaluare



 Închierea activităţii

Prezint copiilor tema: „Surprizele  din  pălăria Zânei Toamna ”, obiectivele şi activităţile care urmează a fi desfăşurate la fiecare sector.

 Tranziție: „Toamna”- cântec
„Toamnă, toamnă harnică/ Toamnă aurie/ A adus la noi   în  sat / Numai  bucurie./ Grâne bune și de soi/ Ea la toți împarte/
Carele abia mai pot/ Sacii grei să-i poarte”
   Împreună cu copiii trec pe la fiecare sector, unde ei denumesc  materialele prezentate, le explic modul de lucru și sarcina pe care o au de îndeplinit.
     La sectorul ARTĂ: „Tablou pentru Zâna Toamnă”, copiii trebuie să lipească fructe și legume in coșulețe pentru realizarea unor tablouri pentru Zâna Toamna. Legumele și fructele in stare naturală vor trebui  asamblate pentru realizarea unor jucării vesele.
      La sectorul BIBLIOTECĂ copiii vor scrie semnul grafic linia oblică spre dreapta,   realizând picături de ploaie.

      La sectorul CONSTRUCȚII, copiii vor construi castelul Zânei Toamna, folosind piesele din setul de construcții.
    

 La sectorul ȘTIINȚĂ vom desfașura activitatea de cunoașterea  mediului.
  
 Vă mai amintiți că atunci când am inceput să invățăm despre toamnă, mi-ați spus ce știați si ce-ați mai fi dorit să știți despre acest anotimp. Astăzi  eu  vreau să văd  daca  voi  ați reținut ceea ce  am învățat până  acum sau  poate , ați mai  aflat  câte  ceva din ce doreați  să  știți.
   Aici  copiii vor  lucra  cu materialele  trimise   in   pălărie  de Zâna Toamna: tabloul de toamnă, steaua mare şi cele 5 steluţe de culori diferite pe care sunt scrise întrebările pentru explozia stelară, necesare pentru formarea grupelor de lucru.
         În  mijloc este așezată steaua mare, celelalte 5 steluțe  se aşeaza în jurul steluţei mari. Explic preşcolarilor  că pe fiecare steluţă de culoare diferita este scrisă câte o întrebare. Întrebările folosite sunt: CE?, CINE?, UNDE, CÂND?, DE CE?
        Astfel, copiii vor reţine că întrebarea „CE?” este scrisă pe steluţa de culoare  roşie, „CINE?” pe steluţa de culoare verde, „CÂND”pe steluţa de culoare roz, „UNDE?” pe steluţa de culoare albastră şi „DE CE?” pe steluţa de culoare portocalie.
          Vor  fi desemnați 5 copii, care la rândul lor, îşi aleg fiecare câte o steluţă cu o întrebare. Pe rând, le citesc  întrebarea de pe steluţă şi le explic modul de lucru: fiecare copil care şi-a ales  o steluţă,  işi alege alti  parteneri cu care formează o echipă.
          Fiecare echipă trebuie să găsească cât mai multe întrebări referitoare la imaginea prezentată, folosind  întrebarea de pe steluţa aleasă.

   Fiecare  copil  isi  alege sectorul unde va lucra  si  se  va roti  in  sectoare  dupa preferinta.
    Înainte de începerea lucrului, „Mișcam degețelele ’’: exerciții de încalzire a mâinilor. "Mișcăm degețelele/ Batem tare palmele/ Strângem pumnii binișor/ Și morișca repejor./ Unim degețelele,/ Apăsăm și palmele/ Pumnișorii ii lovim,/ De lucru ne pregătim"
 Preșcolarii lucreaza colaborând pe tot parcursul activității.
  La sectorul Știința, pun intrebări ajutându-se de imagine:

Întrebarea CE ?

v                         Ce fructe se coc toamna în livadă?
v                         Ce culori au fructele din livadă?
v                         Ce vitamine conţin fructele?
v                         Ce anotimp este redat în imagine?
v                         Ce se întâmplă cu frunzele pomilor din livadă?
v                         Ce haine poartă copiii?...etc

    

Întrebarea  CINE?

v                         Cine culege fructele din livadă?
v                         Cine cară coşurile cu fructe?
v                         Cine adună nucile de pe jos?...etc

Întrebarea : CÂND?

v                         Când se culeg merele şi perele?
v                         Când se îngălbenesc şi se usucă frunzele?
v                         Când se consumă fructele, înainte sau după masă?
v                         Când culegem nucile?...etc
ÎNTREBAREA: UNDE ?       
v                         Unde duc copiii coşurile cu fructe?
v                         Unde sunt păstrate fructele pentru iarnă?
v                         Unde sunt puse gutuile?...etc

ÎNTREBAREA : DE CE?
v                         De ce culegem fructele?
v                         De ce cad frunzele?
v                         De ce mănânca baiețelul para?
v                         De ce poartă fetița caciuliță pe cap?

La sectorul Artă - copiii lipesc în coș fructele și legumele decupate într-o lecție anterioară ;
                     -personalizează fructe și legume prin asamblare, lipire.
   


  La sectorul Știința, copiii trasează semnul grafic linia oblică spre dreapta, după modelul dat.





 Pentru  a  vedea  performantele  însușite  de preșcolari  după desfașurarea activității vom folosi metoda cubului. Cele șase fețe colorate diferit corespund, fiecare unei anumite acțiuni pe care copilul trebuie să o execute:         Roșu - Descrie anotimpul  toamna
Galben - Compară anotimpul  toamna cu celelalte  anotimpuri
Albastru - Asociază cuvântul toamna cu alte cuvinte
Verde -  Analizează îbrăcămintea copiilor, animalele, plantele și păsările in anotimpul  toamna
Maro - Aplica informațiile despre toamna pentru a descrie vremea din anotimpul toamna.
Roz - Argumentează: „De ce iubesc copiii toamna ?”

Copiii  carea au lucrat  la sectorul Bibliotecă vor fi apreciați  pentru  felul cum  au trasat  semnele grafice din  fișa de lucru, la sectorul Artă sunt emise aprecieri verbale şi autoaprecieri asupra modului de lucru, asupra calităţilor estetice ale „Tablourilor de toamnă”, care  vor fi expuse în sala de grupă,  iar la Știintă, aprecieri  referitoare la respectarea sarcinilor date în  cadrul activitatii de Cunoașterea  Mediului
       Se vor raporta rezultatele obținute la sarcinile și obiectivele propuse.  Copiii sunt recompensați cu surprize dulci.
Tranziții:” Bate  vântul frunzele” - joc cu text si cânt.
Zâna  Toamna, mulțumită de  cât de frumos  au lucrat  copiii  la activitate, le-a  mai trimis și  alte materiale cu care să se joace pentru a se relaxa.

 Propun copiilor  sa  jucăm mai multe jocuri:
„Parada  Toamnei” – joc de mișcare
„Ce s-a schimbat?” –joc de atenție
„Împăratul  frunzelor”-  joc liniștitor

1. Parada   Toamnei
     Copiii se  aseaza  in centrul sălii  de grupă,  iar educatoarea va  pune CD-uri cu diferite cântece  pentru copii. Preșcolarii vor dansa,  mișcându-se in diferite direcții, pe ritmul muzicii, fiecare  purtând  câte un  fruct sau legumă confecționate din  carton. Cel care  nu se rotește spre dreapta sau stânga la semnalul meu va ieși din „paradă”. Vor fi desemnați câștigători aceia care vor respecta regulile jocului.

2.Ce s-a schimbat?
    Sunt puse pe măsuțe coșulețe cu diferite obiecte. Se formează  două echipe: Echipa merelor și Echipa morcovilor. Copiii sunt  rugați să observe toate obiectele din coș apoi să închidă ochii. Între timp, voi lua cate un obiect din fiecare coșuleț. Rog copiii să deschidă ochii și ii întreb ce s-a schimbat. Echipa cu cele mai  multe răspunsuri corecte va fi câștigătoare. Acest joc dezvoltă atenția copiilor.

  3.Împăratul frunzelor
    Copiii vor fi asezați în semicerc, iar  unul dintre ei va fi desemnat să fie Împăratul frunzelor. Acesta  purtând o coronița de frunze pe cap se așează in fața copiilor și cheamaă la el printr-un semn făcut cu mâna pe cel mai cuminte copil. Acesta îl intreabă „Împărate luminate, câți pași vrei sa fac?”. Împăratul ii cere să facă 2,3,4,....pași (mici, mari, uriasi ), dacă face mai mulți sau mai puțini pași copilul iese din joc.



    După explicarea regulilor jocurilor se trece la realizarea jocurilor de probă, elemente de joc fiind: mișcarea, semnalul sonor, întrecerea, aplauzele.
În desfăşurarea jocurilor de către copii se pune accent permanent pe respectarea regulilor de joc.

 Sunt emise aprecieri asupra desfășurării activității, asupra respectării regulilor jocului, asupra comportamentului individual și colectiv al preșcolarilor..


 Copiii vor primi coronite cu diferite aspecte ale anotimpului toamna si recompense dulci, fiind felicitati pentru modul cum au participat la activitate.

Explicaţia
Conversaţia















Explicaţia
Exerciţiul
Observaţia
Conversaţia

Metoda Explozia stelară








Explicaţia
Observaţia
Conversaţia










Explicaţia
Observaţia
Conversaţia






Explicaţia
Observaţia
Conversaţia




Explicaţia
Observaţia
Conversaţia



Explicația
Conversatia





















Metoda Cubului
Conversația
Turul Galeriei
Conversația


















Tablou model,
Fructe și legume in stare naturala

Fișe cu semnul grafic

Set piese de construcții

                




1 stea mare și 5 stele mai mici




Imagine de toamnă
































Tablou  cu  aspect de toamnă, o stea mare, cinci stele mai mici de culori diferite














Cartoane colorate A4 având ca imagine un coș, fructe și legume decupate, lipici
Fructe și legume, ochișori, năsucuri și gurițe decupate, scobitori, lipici








Cub



















Legume și fructe  decupate








Coșulețe , diferite fructe și legume de plastic.

Jetoane cu mere
Jetoane cu morcovi



Coronițe






Recompense dulci

Frontală














Observarea comporta-mentului copiilor









Frontală




















Colaborarea dintre copii în timpul activității
aplauze, aprecieri verbale.

Observarea
comportamentelor copiilor
probă practică;
















Aprecierea
individuală a intrebărilor și a raspunsurilor copiillor.

Obsevarea comporta-mentului copiilor (relaționare, colaborare)












Probă orală
Exprimare corectă din punct de vedere gramatical
Aprecierea raspunsurilor corecte






Aprecieri verbale
Analiza  produselor.






















Individuală.
Aplauze.
Respectarea regulilor jocului.



Aprecieri
verbale colective și individuale.
















Aprecieri verbale , individuale  și colective










                                             
SCENARIUL ACTIVITĂȚII


Activitatea începe cu Întâlnirea de Dimineață.
Copiii sunt  așezați în semicerc pentru  a stabili fiecare un contact vizual cu toți membrii grupei.
 Pentru a constitui  un model de comportament zâmbesc, ii privesc pe copii,  le transmit căldura și incurajare prin toate  formele de comunicare verbala, nonverbala. Activitatea zilei va începe cu Întalnirea de dimineața . Salutul porneste de la mine, prin recitarea unei scurte poezii-salut: Dimineața a sosit./Toți copiii au venit,/ În semicerc ne adunăm;/ Cu toții ne salutăm/ Buna dimineața, copilași!/ A-nceput o nouă zi,/ Buna dimineața, dragi copii!
Fiecare copil salută, strângând mâna copilului de lânga el. Copiii se înviorează „Copii din grupa mare/ Haideți toți la-nviorare/ Ne-asezăm doi câte doi/ Și pornim in pas vioi:/ Pas în fața, pas în spate,/ Daca vrei, poți da din coate/ Pas la stanga, mâinile sus/ Pas la dreapta, pas în plus/ Sărim in sus de nouă ori,/ Să ajungem pan’ la nori/ Facem roata în mișcare/ Și pornim o alergare/ Apoi ne oprim frumos/ Respirăm, dar nu stăm jos”
Se face prezența: un băiat numără  fetițele și o fetița numără băiețeii, apoi se vor trece absențele. Se va stabili împreună cu copiii data, ziua, luna și anul în care ne aflăm, apoi aspectele vremii din aceasta dimineața, îmbrăcămintea adecvată pentru această zi și se completează calendarul naturii. Se vor preciza, (dacă există) alte evenimente importante din această zi ( ex.  Zi de naștere).
La activitatea de grup, copiii vor spune  poezii despre anotimpul  toamna, vor răspunde la   întrebările puse.
Noutatea zilei este prezentarea  musafirilor (doamnele educatoare, care au venit in vizită să ne vadă).
Tranziții –este interpretat cântecul „Toamna” la care copiii executa mișcari sugerate de text.
În continuare copiii iși desfășoară activitatea in  centrele  Știința, Artă si Bibliotecă. Împreună cu copiii vom vizita sectoarele  de activitate, unde le sunt prezentate  materialele cu care vor lucra și li se va explica cum trebuie să realizeze sarcinile de lucru. La sectorul Știintă unde se va defașura  activitatea de Cunoașterea  Mediului,  copiii au ca sarcina să  formuleze cât mai multe intrebări pe baza conținutului unor imagini, folosind pronumele interogative CE, CINE, UNDE, CÂND, DE CE,  iar  la Artă  se va desfașura activitatea practică,  sunt prezentate materialele aflate  pe masuțe, copiii  sunt solicitați să le  denumească, voi explica modul de lucru pentru realizarea jucăriilor și tablourilor cu aspect de toamnă. La sectorul Bibliotecă, preșcolarii vor trebui să traseze linia oblică spre dreapta, dupa model. La sfârșitul activității se face evaluarea prin  metoda  cubului. Fețele cubului au culori diferite. Pe fiecare fața a cubului  este  câte o întrebare despre anotimpul toamna la care copiii trebuie să răspundă corect.
 Propun copiilor să-si aleagă sectorul unde vor lucra. După ce lucrează la sectorul ales, copiii se rotesc în centre. La finalul activității se analizează produsele din fiecare sector, sunt realizate mici expoziții în sala de grupa, copiii sunt recompensați cu surprize dulci.
Pentru că au lucrat foarte frumos, copiilor  li se propune  să se joace puțin  pentru  a se relaxa.
Atmosfera este destinsa prin jocurile „Parada Toamnei’- joc de  mișcare; „Ghici ce s-a schimbat”- joc de atenție si ‚’’Împăratul  frunzelor’’- joc liniștitor.  
            Încheierea  activității  se face prin aprecieri generale și individuale privind felul cum au lucrat copiii și s-au comportat  la activitate .


   

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu