duminică, 22 decembrie 2013

Proiect didactic, Grupa Mare, Domeniul Limba si Comunicare




PROIECT DIDACTIC

Nivel educaţional:
Prescolar
Clasa:
Grupa: Mare
Disciplina de studiu:
Limba si comunicare
Subiect/Tema:
“Soarele si albinuta”
Tip de activitate:
Repovestire dupa imagini
Timpul alocat:
40 min
Obiective de referinţă (învăţământ preşcolar şi primar)/Competenţe specifice (învăţământ secundar inferior şi secundar superior):

Obiective operaţionale (învăţământ preşcolar şi primar)/Competenţe derivate(învăţământ secundar inferior şi secundar superior):
O1 – să repovestească conținutul poveștii, redând succesiunea întâmplărilor, dupa imagini;
O2- să  așeze imaginile în ordinea desfășurării întâmplărilor/evenimentelor din poveste;
O3 – să formuleze întrebări și răspunsuri pe baza imaginilor prezentate.

Obiective educative (învăţământ preşcolar şi primar):
Dezvoltarea emotiilor in ceea ce priveste insectele, albinele in mod special;
Stimularea interesului de a consuma produse apicole in scopul mentinerii sanatatii
Formarea abilitatilor de a proteja albinele
Argument (necesitatea temei /activităţii/activităţilor propuse):
"Dacă albinele ar dispărea, nu ne-ar
mai rămâne decât 4 ani de trăit.
Dacă nu mai sunt albine, nu mai este polenizare, nu mai sunt plante, nu mai sunt animale, nu mai sunt oameni” 
ALBERT EINSTEIN
Plecand de la acest citat, mi- am propus sa incerc sa induc copiilor sentimente de recunostinta, de simpatie si respect fata de albine, fata de ceea ce ne inconjoara.
Resurse procedurale
Metode şi procedee didactice
conversația, explicația, descrierea,  metoda explozia stelară, povestirea
Mijloace de învăţământ
Ecusoane cu insecte, imagini cu momentele principale ale povestii, calendarul naturii, personajul surpriza Relu’ Bondarelu’,  o stea mare, cinci stele mici, cosulet, 20 stelute- ecuson (cate 4 pentru fiecare intrebare), plansa cu soare, plansa cu albina, recompense dulci
Forme de organizare a activităţii
Frontal, in grupuri
Resurse bibliografice:
Breben S., Gancea E., Ruiu G., Fulga M.- „Metode interactive de grup”- Ghid metodic, Editura Arves Craiova 2002;
„Curriculum pentru invatamantul prescolar ” 3-6/7 ani, MEC 2008 ;
„Revista invatamantului prescolar”, 1-2/ 2009, 3- 4/ 2009- „Proiectarea integrată”;
Viorica Preda, M. Pletea,... „450 de jocuri educaționale- Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului”, București,  DPH, 2011.


SCENARIUL DIDACTIC



Secventele lectiei

Activitati de invatare



Nr. crt
Metode si procedee didactice
Mijloace de învăță
mânt
Evaluare
1.1
Moment organizato-
ric
Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii:   - se va aerisi sala de grupă;
Are loc Întânirea de dimineață. Copiii intră în sala de grupă purtând în piept ecusoane cu diferite insecte
Salutul  Ne aşezăm pe covor, în formă de cerc, pentru a stabili un contact vizual cu toţi membrii grupei. Copiii se salută printr-o strângere de mână cu vecinul , rostind: „Buna Dimineata albinuță Roberta! (denumirea insectei se face  funcție de insecta de pe ecuson). Prezența
Se va realiza cu ajutorul panoului cu fotografiile copiilor. Preșcolarii vor sesiza absenții și voi muta fotografiile copiilor absenți în partea de jos a panoului. Calendarul naturii Se va stabili în ce anotimp suntem, se vor denumi ziua, data, luna, în care ne aflăm. Meteorologul de serviciu, ajutat de toți copiii, va completa calendarul naturii cu simbolul caracteristic vremii din ziua respectivă
Tranziții- Cântecul „Albinița mea





Conversația













Ecusoane cu insecte




Calendarul naturii;



observarea comportamentu
lui
iniţial-interesul
răspunsurile copiilor
1. 2
Captarea atenției



Captarea atenției se realizează prin prezentarea personajului surpriză Relu Bondărelu’, care, fiind trist că vremea nu se mai încălzește, că soarele întârzie să mângâie pământul cu minunatele sale raze, nu își mai amintea povestea cu albinuța, a încurcat personajele, nemaiștiind „Cine, când, unde, de ce vrea să vadă soarele?” Relu cere ajutorul copiilor care sunt de acord să îl ajute.
Conversația


Personajul surpriză
Relu
Bondărelu’


Observarea comportamentului nonverbal
Răspunsurile copiilor
1. 3
Anunțarea temei și a obiectivelor
Împreună ne vom reaminti peripețiile Albinuței, astfel Relu- Bondarelu’ va afla și el povestea, va ști să le- o spună și fraților săi. Noi va trebui să punem imaginile în ordinea în care s- au petrecut întâmplările și să- i explicăm lui Relu „cine, unde, când, de ce, vrea să vadă soarele ”.
Explicația


1. 4
Prezentarea conținutului și dirijarea învățării
Relu- Bondărelu îi roagă pe copii să așeze cele 6 ilustrații în ordinea desfășurării întâmplărilor/ evenimentelor, și să povestească, pe scurt, momentele poveștii. Apoi, pentru a-l ajuta să rețină povestea mai ușor,copiii vor trebui să formuleze întrebări și răspunsuri „Întrebări vă adresați și răspunsuri bune dați!”




Explicația


1. 5
Fixarea conținutului



Apoi îi roagă să se joace ”Întrebări vă adresți și răspunsuri bune dați!”.
Pe o stea mare pun imagine din poveste apoi, împreună cu Bondărel, rog copiii să extragă din coșuleț câte o steluță-secuson. În funcție de culoarea extrasă va merge la măsuța pe care se află o stea de aceeași culoare cu cea extrasă de el. Pe cele cinci steluţe sunt scrise întrebări de tipul: CE?; CINE?; UNDE?; DE CE?; CÂND? Astfel, copiii vor fi organizați în cinci grupuri.
Conversația
Instructajul verbal
Problematizarea
Stea, planse cu imagini din poveste, cosulet,  steluta-ecuson


Frontală


1. 6
Obținerea performanței
Copiii așează imaginile corect,  povestind, pe scurt,  întâmplările.
Expunerea
Povestirea
Blazonul
Planșe cu ilustrații din poveste

1. 7
Feed-back
Se va realiza prin metoda Explozia stelară:
Bondărel va atinge copiii cu aripioarele pentru a da startul jocului „Întrebări vă adresați și răspunsuri bune dați!” Când toți copiii și-au ales steluțele, merg fiecare la masa care are steaua de aceeași culoare extrasă de el. Dau exemplu cu o steluță.
Pe rând se citeşte întrebarea de pe fiecare steluţă, atenţionându-se asupra culorii (astfel copiii vor reţine că întrebarea de tipul CINE? este scrisă pe steluța de culoare roșie, CE? pe steluța de culoare oranj, UNDE? pe steluța de culoare galbenă, DE CE? pe steluța de culoare violet, CÂND? pe steluța de culoare albastră).
Grupurile se împrăştie (asemenea unei explozii stelare) îndreptându-se spre măsuţele corespunzătoare culorii. Pe aceste măsuţe se găsesc jetoane sugestive pentru sarcina fiecărui grup, menite să-i ajute pe copii în formarea întrebărilor.
Copiii citesc întrebarea, se consultă, cooperează în elaborarea de întrebări pentru a găsi elementele din poveste (pe măsuţe sunt imagini şi din alte poveşti, pentru a verifica atenția copiilor), iar după expirarea timpului (cinci minute), revin în semicerc şi fiecare grup comunică rezultatele – întrebările elaborate împreună.
Pentru a obţine cât mai multe conexiuni între ideile descoperite se stabileşte ordinea adresării întrebărilor (CINE?;  CE?; UNDE?; DE CE?; CÂND?).
Grupurile celelalte răspund întrebărilor sau adresează noi întrebări de acelaşi tip, completând răspunsurile acestora.
Conversația


Demonstrația

Problematizarea










Explozia stelară

enumerarea

sinteza

O stea mare
Cinci stele mici
Coșuleț
Steluțe- ecuson(20-câte 4 pentru fiecare întrebare)

Planșă cu soare
Planșă cu albina
Observarea comportamentelor copiilor


Colaborarea, interrelaționarea din timpul jocului, respectarea regulilor de joc, aplauze, aprecieri verbale

Probă orală- descrierea materialului pregătit și a sarcinilor de lucru

1. 8
Evaluarea activității
Evaluarea activităţii se face prin aprecierea efortului copiilor în creativitatea elaborării întrebărilor şi rezolvarea sarcinii centrale de lucru. Cele mai interesante întrebări sunt înregistrate şi păstrate în „portofoliul metodei” pentru a fi utilizate şi la alte activităţi.

Recompense dulci
Aprecieri verbale
Autoevaluare

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu